Alberto Spaziani

ALBERTO SPAZIANI urodził się w Frosinone, we Włoszech, gdzie mieszka i pracuje.
Po ukończeniu nauki w szkole “ L. Da Vinci” oraz studiach akademickich delle Belle Arti, zdobywał zawodowe doświadczenia w dziedzinie nauczania prowadząc z determinacją również własną działalność artystyczną. Jest też bardzo zaangażowany w działalność społeczną. Przeprowadził osobiście wiele akcji i inicjatyw mających na celu wzmocnienie rozwoju kultury w swojej prowincji. W 1971 roku, czynnie włączył się do walki o ochronę miejsc pracy, organizując we współpracy z Komitetem pracowników i intelektualistów, wystawę obrazów w fabryce della Metalfer-Fias. Po raz pierwszy w historii świata, artystyczna impreza pokazywana była na terenie czynnej fabryki. Tym manifestem zwrócił uwagę na rolę artysty w kontekście dzisiejszej rzeczywistości społecznej.
Zrealizował wiele wystaw w różnych gminach Prowincji Frosinone koncentrując się na kwestiach ochrony środowiska. Jako Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego “Centro Intervento Arte Pubblica e Popolare” inicjował bardzo ciekawe działania kulturalne w provincia di Frosinone jak n.p: "spotkanie pokoleń", angażując do udziału w tym przedsięwzięciu ponad pięćdziesięciu artystów. Bierze udział w wystawie "Światło i kolor regionu Ciociaria" zorganizowanej w fabryce Fiata, uczestniczy w wystawie „Urojone kształty i kolory …”
Jest zwolennikiem ruchu głoszącego, że wszystko we wszechświecie jest okrągłe. Element koła czy kuli, jest więc częstym motywem jego prac plastycznych. W 1995 roku Alberto zrealizował film o rzece Costa i przyrodzie jego rodzinnych stron. Ten temat był również inspiracją do serii prac malarskich.

 

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •