IMPREZY DLA MIECHOWITY

KONKURS PLASTYCZNY DLA MIECHOWITY

Maciej Miechowita wychowankiem Bożogrobców - to jedna z prac powstałych w czasie zajęć przy Dworku "Zacisze"

10 czerwca przy Dworku "Zacisze" odbył się konkurs plastyczny dla młodzieży, zorganizowany przez Gimnazjum im. Macieja Miechowity we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych "U Jaksy". Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy w godzinach: 10.00 - 12.00, drugi w godzinach: 12.00 - 14.00

W konkursie uczestniczyło 22 uczniów. Spośród wykonanych prac konkursowych komisja oceniająca wyłoniła 7 najciekawszych, które po oprawieniu w ramki przekazane będą na aukcję w czasie Dni Miechowa.
Dochód z aukcji zasili funduszu budowy pomnika Macieja Miechowity, który wkrótce stanie na placu przed wieżą kościelną.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu uhonorowani zostaną dyplomami. Najciekawsze prace powstałe w czasie konkursu publikowane będą na stronie internetowej: bwa.ujaksy.pl

KONCERT DLA MIECHOWITY - PIEŚNI CERKIEWNE W WYKONANIU CHÓRU OKTOICH

Koncert chóru męskiego Oktoich.

Miechowska bazylika stała się miejscem wyjątkowego, ekumenicznego spotkania. Do naszego kościoła został zaproszony chór „Oktoich”, działający przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego. Była to okazja do bliższego poznania tradycji prawosławnej, o której opowiadał ksiądz protodiakon Grzegorz Cebulski. Miechowska publiczność licznie przybyła na koncert mogła usłyszeć hymny, teksty liturgiczne i pieśni w tradycji słowiańskiej i bizantyjskiej, w tym kompozycje K. Szymanowskiego, P. Czajkowskiego. Na specjalne życzenie zespół wykonał także „pieśń o żołnierskich butach” Bułata Okudżawy oraz fragment muzyki z filmu „Lecą żurawie”, utwory z repertuaru wykonywanego w ramach posługi pełnionej w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym.
Nazwa chóru Oktoich pochodzi od nazwy księgi liturgicznej – kancjonału, gromadzącej teksty ułożone według ośmiu kolejno następujących po sobie tonacji. Księga zawiera materiał liturgiczny w postaci kanonów, kantyków, stichir, itp. przeznaczonych dla nabożeństw w ciągu tygodnia typu jutrznia, nieszpory, kompleta, nokturn, podzielony na osiem tonów powtarzających się co osiem tygodni. Oktoich ułożony został przez św. Jana Damasceńskiego (VIII w.), św. Józefa Hymnografa i Teofana (IX w.).
W ciągu 20 lat działalności, zespół dał ok. 800 koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych Europy: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru, Francji. Zespół jest też zwycięzcą wielu festiwali muzycznych oraz odznaczeń honorowych.
Organizator koncertu, miechowski BWA „U Jaksy” przeznaczyło w całości na cel budowy pomnika Macieja Miechowity, który już we wrześniu tego roku ma stanąć na placu obok wieży kościelnej. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć tę inicjatywę zachęcamy do nabywania cegiełek (w nominałach 20zł, 100zł i 200zł) wydanych przez Komitet Budowy Pomnika Macieja Miechowity, które można nabyć m.in. w Galerii „U Jaksy”.


KONCERT ZESPOŁU ARCHI I GOŚCINNY WYSTĘP GITARZYSTY ADAMA ZALASA

KONCERT ZESPOŁU ARCHI I GOŚCINNY WYSTĘP GITARZYSTY ADAMA ZALASA.

W Bazylice Grobu Bożego w Miechowie 12 kwietnia odbył się „Koncert dla Miechowity”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” we współpracy z Komitetem Budowy Pomnika Macieja z Miechowa. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o Macieju Miechowitcie i poplularyzowanie znaczenia budowy pomnika, jako dzieła współczesnej rzeźby.

Wystąpił doskonały kwartet smyczkowy ARCHI w składzie: Anna Hara-Pióro – skrzypce Bogusława Ziegelheim – skrzypce Grażyna Piechowska – altówka Agata Sanchez Martos – wiolonczela Gościnnie wystąpił: Adam Zalas – gitara klasyczna Uczniowie z liceum, gimnazjum oraz osoby prywatne licznie przybyły na koncert i dzięki wspaniałej akustyce Bazyliki mogły w pełni docenić brzmienie muzyki klasycznej w wyborowym wykonaniu. Publiczność miała okazję usłyszeć utwory zarówno starsze, należące do klasyki, której nie sposób nie znać, jak i nowsze, powstałe w XX wieku. Wykonano: Jan Sebastian Bach, Koncert Brandenburski cz. I Luigi Boccherini, Fandago Antoni Vivaldi, Pory roku, Wiosna cz. I Joaquin Rodrigo, Koncert Aranjuez, cz. I Maurice Ravel, Kwartet smyczkowy F-dur cz. I Isaac Albeniz, Asturia Miguel del Aguila, Presto II Karol Szymanowski, II kwartet smyczkowy cz. I

BAL DLA MIECHOWITY


Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Macieja Miechowity zorganizował Bal Karnawałowy, który odbył się 2 lutego 2013 roku w Domu Generałów przy ulicy Warszawskiej 1 w Miechowie. Muzyka taneczna w wykonaniu zespołu BOBA JAZZ BAND zagwarantowała wspaniałą zabawę.

Aukcję dzieł sztuki zorganizowaną w czasie balu prowadził Krzysztof Górecki, aktor scen krakowskich. Dochód z balu oraz z aukcji, w całości przeznaczony został na budowę Pomnika Macieja Miechowity.

Pomnik, według projektu wybitnego krakowskiego artysty profesora Wincentego Kućmy, ma stanąć na placu przed budynkiem poklasztornym we wrześniu 2013 roku, w 490 rocznicę śmierci Miechowity. Data ta zbiega się z 850 rocznicą sprowadzenia Bożogrobców do Miechowa.

ZNACZEK DLA MIECHOWITY


Chcąc uczcić 555. rocznicę urodzin Macieja z Miechowa, Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy z jego wizerunkiem.

Kolekcjonerski znaczek opracował Paweł Olchawa, natomiast pomysł jego wyemitowania wysunął Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Macieja Miechowity. Poczta Polska wyemitowała łącznie czterdzieści sztuk znaczka, który trafi jako muzealny eksponat między innymi do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius i do Muzeum Ziemi Miechowskiej. Dziesięć znaczków zostanie zlicytowanych 26 stycznia 2013 r. podczas balu charytatywnego w Domu Generałów w Miechowie. Dochód ma zostać przeznaczony na budowę pomnika Macieja z Miechowa, którego odsłonięcie planowane jest w 2013 roku w 490. rocznicę śmierci Miechowity.

Maciej Miechowita (właściwie Maciej Karpiga) urodził się w 1457 r. Był ośmiokrotnym rektorem Akademii Krakowskiej, a także lekarzem, autorem książek medycznych, historykiem, geografem, alchemikiem oraz astrologiem. Studiował na Akademii Krakowskiej, następnie pogłębiał studia medyczne za granicą, prawdopodobnie we Włoszech (Bolonia, Padwa i Florencja). Po powrocie do kraju rozpoczął praktykę medyczną. Ok. roku 1500 został wykładowcą i profesorem Akademii Krakowskiej, gdzie ufundował m.in. drugą katedrę medycyny. Był lekarzem nadwornym Zygmunta I Starego.

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •